Hrvatski savez udruga osoba s intelektualnim teškoćama organizirao je tradicionalni Kamp u Tuheljskim Toplicama od 16. do 18. siječnja 2023. godine za predstavnike svojih udruga članica (predsjednici i tajnici udruga, voditelji podrške u boravcima i samostalnom stanovanju, osobe s intelektualnim teškoćama i njihovi roditelji). Kamp je organiziran u sklopu provedbe treće godine trogodišnjeg programa (2020.-2023.) Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike pod nazivom „Kvalitetna edukacija udruga – put u nove izazove lll“.
Otvaranje Kampa s pozdravnom riječi započeo je predsjednik Saveza Ozren Catela, te nastavio zamjenik pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić koji je pričao o dugoj tradiciji djelovanja Saveza i o važnosti organizacije aktivnosti kao što je Kamp, kojim omogućujemo razmjenu znanja, upoznavanje i stručne edukacije sudionika.
Prvi predavač bio je prof. dr. sc. Nino Žganec s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu s temom “Obilježja i važnost socijalnih usluga u životu zajednice”. Predstavio je definicije različitih socijalnih usluga i problematiku financiranja da se manje ulaže u društvo jer produkt nije opipljiv i materijalan. Martina Pavić, mag. rehab. educ., Filipa Bašić, bacc. therap. occup. i Ivana Poslon Hrvoj, dipl. soc. rad. predstavile su novu socijalnu uslugu “Odmor od skrbi – razvoj nove socijalne usluge”, koju su uvele u Centar za rehabilitaciju. Usluga obuhvaća formiranje stručnog i mobilnog tima te nekoliko asistenata, koji će za osobe s invaliditetom organizirati radno-terapijske aktivnosti, kako bi njihovim roditeljima omogućili slobodno vrijeme za sebe.
Drugi dan su započele Mirela Szabo, prof. defektolog i Dejana Varnica, mr. spec. školske i predškolske psihologije iz Osnovna škola Josipa Matoša Vukovar, koje su predstavile „Mogućnosti ERASMUS + programa za osobe s invaliditetom“. Sudionicima su predstavile kako se prijaviti za ERASMUS+ programe, kako sastaviti projekt i vlastite primjere dobre prakse. Nakon njih je Ivana Matoš Buršić, dipl. psih. iz Ustanove za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (URIHO) predstavila temu “Zapošljavanje osoba s invaliditetom u sektoru turizma i ugostiteljstva – primjer dobre prakse”. Govorila je o prvom inkluzivnom restoranu u Hrvatskoj kojeg je otvorila ustanova URIHO, te predstavila projekt “Program aktivacije osoba s invaliditetom za profesionalni razvoj u sektoru turizma i ugostiteljstva”. Ana Marinović, struč. spec. oec. iz Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (ZOSI) održala je predavanje na temu “Poticaji pri zapošljavanju osoba s invaliditetom“. Govorila je o vrstama poticaja, novim poticajnim mjerama i kako do njih, te promjenama u iznosu poticaja. Vanda Canjuga, mag. psych. iz Saveza OSIT predstavila je rezultate Obrasca 2 kojeg su ispunile udruge članice s temom „Analiza održivosti udruga članica Hrvatskog saveza udruga osoba s intelektualnim teškoćama“, a Bruno Kobali, mag. iur. iz Saveza OSIT vodio je diskusiju na temu „Značaj Saveza i utjecaj na javne politike: umrežavanje svih udruga i zajedničko istupanje prema javnim institucijama“. Alisa Fabris, mag. rehab. educ. s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu predstavila je temu „Digitalne vještine i socijalna inkluzija odraslih osoba s intelektualnim teškoćama“ i govorila o projektu Digi-ID Plus koji se bavi edukacijom osoba s intelektualnim teškoćama s ciljem da sami postanu edukatori. Sličnu temu predstavio je dr. sc. Stanko Blatnik iz instituta IPAK (Inštitut za simbolno analizo in razvoj informacijskih tehnologij) iz Velenja, s predavanjem “Digitalna pismenost i inkluzija osoba sa intelektualnim teškoćama”. Govorio je o prednostima i manama digitalnih tehnologija, te predstavio projekt IDEAL kojim se educira osoblje koje radi s osobama s intelektualnim teškoćama, na način da prenose znanje o digitalnim vještinama. Predavanje „Empatija u radu s osobama s intelektualnim teškoćama“ održali su dr. sc. Stanko Blatnik i dr. sc. Sanja Selimović iz instituta IPAK, te pričali o važnosti empatije u radu s osobama s invaliditetom. Na kraju dana rad udruga predstavili su predstavnici iz Udruge osoba s intelektualnim teškoćama i njihovih obitelji “Korak dalje” Daruvar (Renata Žukina), Udruge osoba s intelektualnim teškoćama Srce Rijeka (Bojan Grbavac) i Udruge za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba (Karmen Puškar i Nikol Čengić).
Zadnji dan kampa predsjednik Ozren Catela je zajedno s potpredsjednicima Ivanom Azenić Dubravčić i Mariom Blaha iznio zaključke Kampa i predlagao sudionicima da izraze želje i prijedloge za pisanje sljedećeg projekta kojeg će financirati Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Za osobe s intelektualnim teškoćama su Marija Bare, Ivone Hrgić i Dora Ravnjak Skaramuca iz Udruge za osobe s intelektualnim oštećenje, “Golubica” Vukovar organizirale plesne i sportsko-rekreativne radionice. Kreativnu radionicu na kojoj su učili raditi sapune od prirodnih materijala održala je Svjetlana Bobinac iz Udruge za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba. Zabavne aktivnosti u bazenu organizirale su Karolina Štauber i Martina Dagostini iz Centra za inkluziju i podršku u zajednici, a također su pomogle u organizaciji posjeta Udruzi osoba s intelektualnim teškoćama u Krapini.